poniedziałek, 27 lutego 2012

Lato w środku zimy

Jej Mama robi najlepsze ciasta na świecie. Ona chyba najbardziej lubi sernik z czekoladową kruszonką, sernikomakowiec z oblaną lukrem kratką, 13-warstwowy tort miodowy, fenomenalny tort na spodzie z płatków kukurydzianych, słodki węgierski i trójkąt z herbatników. Ale to nie wszystko, bo Jej Mama robi jeszcze obłędne pączki, róże weneckie, smaczną czekoladową babkę ze słonecznikiem, a ostatnio jeszcze pyszne marchewkowe. I to dopiero początek:) A najlepszym dowodem na to jest On, który tymi  ciachami się zajada, aż mu się uszy trzęsą, choć jak wiadomo - ze słodkości najbardziej lubi konkret.

Jest takie szybkie ciasto bez pieczenia, które nawet zimą przywołuje lato. Ona nawet zrobiła je kiedyś na urodziny, gdy na obczyźnie przebywała. Wciągnęła z apetytem i z Przyjaciółką.

Wczoraj Jej Mama zaserwowała piętrowca na niedzielny deser. Było pysznie. Ona nie mogła oderwać oczu i łyżeczki. Aparat też się długo nie opierał.


Składniki
biszkopty języczki - wielokrotność 3
śmietana 30%
herbata
2 łyżki cukru
garść migdałów
wiśnie w alkoholu lub dowolne owoce
truskawki do dekoracji

Ona tym razem pomogła jedynie w dekoracji, On - w konsumpcji.

Za to Jej mama: namoczyła biszkopty w zimnej, mocnej i słodkiej herbacie. Ubiła kremówkę i przełożyła nią warstwy ułożonych obok siebie ciastek, dodając również pijane wiśnie. Na ostatnią warstwę śmietany posypała uprażone, pokrojone drobno migdały oraz truskawki.


Choć pogoda za oknami kusiła wiosennym słońcem, u Jej Rodziców było jeszcze cieplej - było piękne, letnie popołudnie. Pychota!

Przepis bierze udział w akcji: